Aylar: Aralık 2018

Mutlu Evlilik

Evlilik Sorunlarını Hafifletecek 10 Adım

Evlilik Sorunlarını Hafifletecek 10 Adım

Henüz bir psikoloğun kapısını hiç çalmamış olabilirsiniz. Bunun için geç kalmış sayılmazsınız. Evlilik terapisine başvurmadan önce, daha evvel bizimle çalışmış çiftlerin ilişkilerini sağlıklı hale getirmede kullandıkları bazı ipuçlarını burada okuyabilirsiniz. Sizler için Klinik Psikolog, Aile Danışmanı Ali Bıçak bir araya getirdi.

1.    İletişimin Gücüne İnanın

Kızgınken eşinizi bir düşman gibi görme eğiliminde olursunuz. Karşınızdakini düşman olarak görmek, onunla savaşmanızı getirir. İnatlaşır ve saldırı ya da savunmacı davranabilirsiniz. İkiniz bu ilişkinin mimarısınız. Kızgınken konuşmak yerine, sakinleştiğinizde eşinizin sizi nasıl etkilediğini onunla konuşun. Rahatsız olduğunuz konuları açıkça ifade edin. Onun sizin nasıl etkilendiğinizi bilmeye hakkı var. Böylece kendini değiştirme fırsatı bulabilir, farkındalığı artabilir.

2.    Birlikteyken Uyanık Olun

Çiftler birlikteyken bir birilerini görmezden gelme eğiliminde olurlar. Eşinizin yüzündeki ifadeleri, sözlerini dikkatle ve farkındalıkla takip edin. Onun ne hissettiğini ve onun size ne hissettirdiği noktasında farkındalığınızı artırın. Bilinçli farkındalık, neyin sizi üzdüğü, kızdırdığı ya da korkuttuğu noktasında gözlerinizi açar.

Birlikteyken çevrenizdeki telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi uyarıcılar bir birinize dikkat etmenizi engeller. Birlikteyseniz bütün bunları bir kenara bırakmalısınız. Eşinize ilişkinize odaklanmanız, onun ihtiyaçlarını görmeniz, ona sarılmanız birçok durumda iyi gelir.

3.    İltifat Marifete Tabidir Demeyin

Eşinizin olumlu yönlerini fark edin ve onu övün. İltifatlarınız gerçekçi ve samimi olsun. Kendini ihmal edilmiş hisseden taraf için herhangi bir iltifat almak, serum gibi gelir. İltifatlar bir ilişkinin canlanmasına, birçok sorunun çözümüne yardımcı olur.

Psikoterapist Ali Bıçak, evlilik sorunları için, eşlerin birbirini övmesi, ne kadar sevildiğini hissettirdiğini söylüyor. Sevgi ile olumlu değişimler yakalamak son derece mümkündür. İlişkinizi canlı ve sağlıklı kılmak istiyorsanız, eşinizin olumlu yönlerine odaklanın. Ve bunları ona gösterin.

4.    Cinsel Yakınlaşmalar Dışında Birbirinize Dokunun

Evliliğin ilk yıllarında cinsel yakınlaşmalar sıkça yaşanır. Zaman ilerledikçe, çocuk sahibi oldukça, bu yakınlaşmalar azalabilir. Çoğu çift, anne baba rolünü baskın olarak kullanmaya başlar. Eş rolü tozlu raflara kaldırılır. Evlilik terapisi cinsellik konusunda evlilik sorunlarının etkisini araştırır.

Cinsel isteksizlik çoğu zaman ilişkideki çatışmaların sonucu olduğu gibi sebebi de olabilir. Cinsel terapi alanında uzman, aynı zamanda evlilik terapisti olan Klinik Psikolog Ali Bıçak, evlilik ve cinsel sorunların birbirini tetiklediğini söylüyor. Cinsel yakınlaşma ilişkinin sağlığını ölçen bir termometre gibidir. Çatışmalardan dolayı duygusal yoksunluk ve acı, cinselliği mümkün kılmaz.

İlişkideki çatışmalar ve çözümlenmemiş olumsuz duygular evlilik terapisi ile ele alındığında cinsellik de düzelmeye başlar. Tabi ki evlilik terapisi faydaları zamanla ortaya çıkar. Eşlere tavsiyemiz, duygusal sorunlarını dile getirebilmeli, birbirlerine yakınlaşmalı, cinsel birleşme amacı gütmeksizin dokunup sarılabilmeleridir. Sadece cinsellik talebi ile dokunmak, yakınlaşmak işleri daha da kötüleştirebilir. Cinsellik için uygun zaman ve koşulu bir birinize yaratmalısınız.

5.    Küçük Şeyler Bütünü Tamamlar

İlişkinizi canlı ve sağlıklı tutabilmenin yolu bir birinize küçük sürprizler yapmakla mümkün olur. Küçük jestler, eşinizi gün içinde aramak, halini hatırını sormak, ilgilenildiğini ve önemsendiğini hissettirecek mesajlar atmakla başlayabilirsiniz.

Önemli ve büyük bir hediye her zaman gelmez. Olanaklar küçük şeyleri daha kolay yapmanızı mümkün kılar. Küçük ama sürece yayılmış sürprizler yılda bir yapılan büyük bir sürprizden daha etkili ve kalıcıdır. Sık sık bir birinize küçük sürprizler yapın.

6.    Birlikte Gelişip Birlikte Büyüyün

Çoğu kadın ve erkek, ilişkilerinin ilk yıllarını özlemle anar. Balım-cicim aylarında gerçekte birbirinizi olduğunuz gibi göremezsiniz. Hayalinizdeki eş gerçekte olanla zamanla çelişebilir ve hayal kırıklığına kapılabilirsiniz. Her yeni günde, hem kendiniz hem eşiniz hem de ilişkiniz değişir. Eşinizin bir zamanlar olduğu gibi olmasını beklerseniz geçmişte sıkışırsınız. Bugün iyi olmak için neler yapabilirsiniz ona odaklanın. Kendinizi ve ilişkinizi geliştirmeye ve değişime odaklanın. Hep aynı kalamazsınız. Her şey zamanla değişir ve son bulur. Değişime direnmeyin. Değişen iki şey üzerinde değiştiğinizi kabullenin.

7.    Evlilik Sorunları İlişkinin Canlı Olduğunu Kanıtlar

Kimse ilişkisinde kavga olsun, hır gür olsun istemez. Evlilik terapisti ne sorar diye merak ediyorsanız, en son kavganızdan bahsetmenizi isteyebilir. Sizi evlilik terapisine getiren olay çatışmalarınızın bir özetidir. Asıl sorun çatışmalara duyarsız kalmak, sessiz kalmak ve problemleri inkâr etmektir. İlişkinin rayına girmesi, kızgınlıkların, kırgınlıkların ve üzüntülerin açığa çıkarılması ile mümkündür. Duygu odaklı çift terapisi eşlerin duygularını açığa çıkarmalarına destek olurken, birbirlerine empatik olabilmelerini amaçlar.

Evlilik terapisi öfke kontrolü kazanmada etkilidir. Duyguları hissetme ve yansıtmada yaşanan uyumsuzluklar, seans odasında ele alınır, böylece çift uyumsuz döngüsünün farkına varır.  Çoğunlukla duygulardan kaçarken düşüncelerin etkisinde kalıyoruz. Düşüncelerimiz olumsuz ve otomatik biçimde bizi etkilemekteyken, hissettiklerimizi kaçırıyoruz. Oysa düşünceleri ele alabilseniz ve çarpıklıklarını görüp gerçekçi düşünceler ile değiştirebilseniz olumsuz duygularınızın değiştiğini görebilirsiniz.

8.    Sağlıklı Bir İlişki İçin Ben Dili Kullanın

Çoğu çift birbirlerini eleştirip suçlarken, karşısındakini savunmaya sürükler. İşaret parmağımız karşımızdakini yönelirken, diğer üçü kendimize bakar. Kullanacağınız ‘sen’dili karşıya eleştiri ve suçlama olarak yansır. Bu yüzden, eleştiri ve suçlamadan kaçınmak için ‘ben’ dili kullanmaya özen gösterin. Kendinize, kendi duygu ve düşüncelerinize yönelirken karşınızdakini savuma yerine sizi anlamaya yönlendirmiş olursunuz.

Antalya Psikoloji Enstitüsü kurucusu, klinik psikolog Ali Bıçak, iletişim kurduğunuz kişinin nasıl biri olduğunu ne düşündüğünü ne söylediğini ve ne yaptığını ifade etmenin çatışmaya zemin hazırladığını dile getiriyor. ‘Sen bunu yaptın, böyle konuşuyorsun, böyle önemsemiyorsun’ yerine, ‘ben böyle hissettim, böyle düşündüm’ şeklinde ‘ben’ ifadelerini kullanmaya davet ediyor. ‘Ben’, ‘sen’ ifadesine göre karşımızdakini empatiye yöneltir. Bu tür cümleler iletişimde diyaloğu açmanın anahtarıdır.

9.    Kesin Konuşmayın

Kesinlik ve mutlaklık içeren kelimeler vardır. ‘Hiçbir zaman eve erken gelmedin.’ ‘Çocukla böyle konuşmamalısın.’ ‘Her zaman böylesin.’ ‘Asla beni düşünmüyorsun.’ Her zaman, hiç, asla ve meli-malı ile başlayan ve devam eden ifadelerden uzak durun. Kesin konuşmak başka olasılıkları göz ardı etmenize neden olur. Bu ifadeleri duyan eşiniz muhtemelen savunmaya geçecektir. Savunma, karşı savunmayı doğurur. Böyle konuştukça, eşiniz sizi dinlemek yerine, kendini savunmak zorunda hisseder. Düşünün eleştirildiğinizde siz ne yaparsanız eşiniz de onu yapacaktır. Çatışmanın içinde bulursunuz kendinizi.

10. Evlilik Sorunlarınız İçin Okuyun

İlişki ve evliliklerle ilgili yazılmış birçok eser bulabilirsiniz. Psikoloji ve evlilik terapisi ile ilgili okumalar hem ilişkinizin sağlığını korumanıza hem de farklı çözümler bulmanıza yardım eder. Size birkaçını burada önermek istiyoruz. Evlilik terapisi Irwin Yalom tarafından kaleme alınmış bir kitaptır. Bu kitap her ne kadar uzmanlara yönelik de olsa, burada yazan evlilik sorunları ve çözümleri size ışık tutabilir. Evlilik Terapisi kitap önerilerimiz arasında, ‘Evliliği Sürdürmenin 7 İlkesi’ ni okumalısınız. Bu kitapta evlilik sorunlarına farklı bir bakış atabilir, kendi sorunlarınıza çözümler bulabilirsiniz. David Burn’un İyi Hissetmek adlı eseri düşüncelerinizi nasıl fark edip değiştirebileceğinizi anlatıyor. Hak Ettiğiniz Aşkı Yaşayın ile aşk ve yakınlık içeren ilişkilerde yönelimlerinizi fark edip, ilişkinizin dinamiklerini anlayabilirsiniz. Kendiniz olmanızı engelleyen 5 yara adlı eser, çocukluk yaralarının bizi nasıl etkilediğini anlatıyor.

Klinik Psikolog

Ali Bıçak

Vajinismus Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kadın Cinselliğinin Karabasanı : Vajinismus

Yaşamı ve zevkleri dolu dolu yaşamak varken geçmişin esareti altında yaşamak nedendir, duygularla harmanlanmış bir cinsel hayat mutluluğu da beraberinde getirecektir. Bu yazımızda kadın cinselliğini karabasanı yani kabusu olan Vajinismus konusunu enine boyuna irdeleyeceğiz.

Vajinismus hakkında en başından alacağız, ne olduğunu öğreneceğiz, kendisini ne şekilde belli ediyor, onunla nasıl başa çıkarız, doğru bilinenler, yanlış bilinenler, kendi başınıza yapabileceğiniz yöntemler… Vajinismus dosyasını aralamaya başlayalım…

Vajinismus Nedir?

Vajinismus kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus rahatsızlığı olan bir kadın, eşinin cinsel organı, tampon veya parmağının vajenine girmesi sırasında pelvis kasları ve tüm bedeninde istemsiz yoğun kasılmalar hisseder. Hiçbir şekilde giriş mümkün olmaz. Bütün bunlar olurken baskı, acı ve yanma hissedebilir. Bu kasılmaları durdurmak için cinsel terapide önerilen bir dizi alıştırma vardır. Cinsel terapide vajinismus sorunu kısa bir sürede aşılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı cinsel birleşme vajinismus belirtilerinin ilkidir. Ağrı yalnızca cinsellik yaşanırken hissedilir. Cinsellik dışında vajinada herhangi bir ağrı hissedilmez. Vajinismus terapisine baş vuran kadınlar bu ağrıyı, ‘sanki cinsel organımda bir duvar var ve kırılıp yıkılıyor ve yırtılıyor gibi hissediyorum’ şeklinde ifade etmektedirler. Vajinismus belirtisi yanızca cinsellikte değil, kadının tampon yerleştirmesi ve jinekololik muayene sırasında da ortaya çıkabilir. Çoğu vajinismuslu kadının jinekolojik muayene korkulu rüyasıdır. Çoğu muayene olmaktan ya kaçınır ya da kısmı bir şekilde bunu kabul eder. Bu belirtileri en iyi anlamanın yolu, kadın doğum uzmanına baş vurup, pelvik alıştırmaları ile kontrol olmaktır.  Vajinismus olduğunu anlama yolunda atılacak adımları dikkatle takip etmelisiniz.

Sebepleri?

Vajinismusun tamamen psikolojik kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik olarak etkileneceğimiz birçok cinsel mit ile yetişiyoruz. Ayıp, yasak ve günah baskısı ile cinselliğe karşı korkutulan kızlar, yetişkinliklerinde vajinismusa yakalanabiliyor. Kızların erken çocukluk yıllarında işittikleri ilk gece korkusu, bilinç dışına kaydedilmektedir. Özellikle cinsellikle ilgili korkutucu ve baskıcı aile ve kültür yapısı bu yapıyı desteklemektedir. Ancak aynı ortamda yetişen her kadın bu rahatsızlığa yakalanmazken neden bazılarında görülmektedir? Her yaşam deneyimi kişiden kişiye farklı etki yapar. Kişilik yapımız içine doğduğumuz habitat kadar, yaşadığımız travmalarla şekillenir. Her yaşam deneyimi herkeste aynı travmayı yaratmayabilir. Doğuştan getirdiğimiz özellikler de buna etki eder. Vajinismus sebepleri için söyleyebileceğimiz o kadar çok bilgi var ki hepsini burada sıralamak güç. Cinsel terapide değerlendirme görüşmelerinde elde ettiğimiz bilgiler, her kadının farklı sebepleri olduğunu gösteriyor. Bir sebep birinde varken diğerinde olmayabiliyor.

Tedavisi Mümkün mü?

Cinsel işlev bozuklukları arasında terapide en yüz güldüren vajinismus tedavisidir. Vajinismuslu çift seanslara katılır, sorumluluklarını yerine getirir ve cinsel terapist gerekli müdahaleleri yerinde ve yeterince gerçekleştirebilirse iyileşme kaçınılmaz olur. Vajinismus iyileşme göstermediği durumlarda ya terapist duruşunu koruyamamış, müdahelede gecikmiştir ya da danışanlar terapiyi bırakmış veya uygulamaları yapmakta isteksiz kalmışlardır. İyileşmeye yaklaşan çift, direnç geliştirebilir, terapideki sorumluluklarından bahaneler üreterek kaçmak isteyebilirler. Bu durumda terapist kararlı ve etkili biçimde bu direnci kırmalıdır. Danışan terapiye devam ettiği sürece vajinismus tedavisi kesindir. Sabır ve çaba göstermek gerekir. Mucize değil, inanç, emek ve çalışma gerekir. Cinsel Terapist Ali Bıçak, transaksiyonel analiz, bilişsel davranışçı, hipnoz, emdr ve duygu odaklı terapiyi tedavide birlikte ve etkili kullanmaktan yanadır.

Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus egzersizleri, bir çok aşamadan oluşan davranışçı uygulamalar içerir. Cinsel terapiye başvuran bir çift, yapılacak değerlendirme görüşmelerinin ardından, kendi evlerinde oluşturdukları ideal ortamda bu alıştırmaları yaparlar. Bireysel ve birlikte yapılacak uygulamalar vardır. Nefes ve gevşeme, erotik masaj, Kegel ve parmak egzersizleri belli başlı vajinismus egzersizleridir.

Vajinismus Aparatı Nedir?

Bazı cinsel terapistlerin parmak egzersizleri olarak bilinen vajinaya giriş alıştırmalarını yapmak istedikleri dildolara vajinismus aparatı denir. Bu aparatlar parmak boyutlarında ve belli bir seriyi takip eder. Seks shop ve internetten ulaşılabilir.Ancak, bu aparatlar ve vajinismus çubukları yerine, kadının kendi parmakları ile alıştırma yapması bizce daha başarılı sonuç verir. Kişinin kendi bedeninin bir parçasını daha kolay kabul edeceğine inanıyoruz.

Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

Vajinsimus bitkisel tedavi ile iyileşen bir rahatsızlık değildir. Vajinismus psikolojik kaynaklıdır ve tek çare cinsel terapidir. Baş vuracağınız cinsel terapistin psikolojik rahatsızlıklar konusunda bilgili ve deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz. Psikoterapi yöntemlerini cinsel terapide etkili kullanan bir cinsel tedavi uzmanı daha kesin sonuç almanızı sağlar. Vajinismus çaresi olan bir rahatsızlıktır.

Çözüm Yolları

Bir çok cinsel terapist vajinismus çözüm yolları ararken farklı terapi kuramlarından yararlanır. Bu makalenin yazarı Klinik Psikolog Ali Bıçak, vajinismus tedavisinde duygu odaklı terapi, bilişsel davranışçı terapi, emdr terapisi ve hipnoz terapisini birlikte kullanmayı önerir. Vajinismus çözüm yolları ararken sonuçsuz girişimlerden kaçının. Bu girişimleri ilerleyen başlıklarda bulabilirsiniz.

Çeşitleri

Vajinismus çeşitleri rahatsızlığın ortaya çıkışına göre farklılık gösterir. Birincil vajinismus (Secondar Vajinismus), ilk gece ortaya çıkan ve hiçbir şekilde birleşmenin yaşanmadığı türdür. Birincil vajinismus yaşayan, başka bir ifadeyle bakiredir, yani hiç ilişkiye girememiştir. İkincil vajinismus (Secondar Vajinismus) sonradan gelişen bir türdür. Bu rahatsızlığa yakalanmadan önce birçok kez ilişki deneyimi bulunmasına rağmen, belli bir olay, doğum, ameliyat, kürtaj gibi tıbbi müdahaleler sonrasında gelişebilir. Cinsel taciz, tecavüz gibi travma yaratan olaylar da sebep olabilir. Doğum sonrası vajinismus gelişebilir. Bu durumu aşmak için mutlaka cinsel terapi desteği almalısınız. Vajinismus evreleri ve vajinismus çeşitleri etki eden nedenlere göre farklı seyir gösterir. İlk gece yaşanan olumsuz ve başarısız cinsel birleşme girişimleri rahatsızlığı daha ileri bir evreye sürükler. Kişi daha önce yapabildiklerini de yapamaz hale gelebilir.

Vajinismus Geçiren Normal Doğum Yapabilir mi?

Cinsel birleşme yaşanmadan gebe kalan birçok vaka vardır. Gebe kalmada cinsel birleşme tek başına olmazsa olmaz değildir. Spermler vajina dışından vajina girişine yol alabilir ve yumurtalardan birini dölleyebilir. Vajinismus tedavisi yapılmamış ve gebe kalmış bir kadının normal doğum yapması zor olabilir. Kadın doğum uzmanı bu konuda gebeyi normal doğuma zorlamamalıdır. En azından hastanın hazır bulunmuşluğu ve cesareti değerlendirilmelidir. Vajinismus normal doğum ile geçmez. Doğum ve ilişki sırasında etkin olan kaslar aynı olsa da iki durumda da işlevleri farklıdır. Vajinismusu geçirmek isteyip de normal doğumda ısrar etmek, rahatsızlığı daha da artırabilir. Yeniden travma (retrojenik travmatizasyon) yaratabilir.

Vajinismus Gebeliğe Engel mi?

Eğer kadın gebe kalmış ise cinsel terapi doğum sonrasına ertelenmelidir. Zira yapılması planlanan egzersizler gebelik süresince sağlıklı değildir. Vajinal enfeksiyon ve kadının gebelikle birlikte yaşayacağı psikolojik baskıyı artabilir. Kendini baskı altında hissederken, sağlıklı bir gebelik geçirmesi zor olabilir.  Vajinismuslu kadın gebe kalabilir. Vajinismus ve hamilelik farklı süreçlerdir. Gebe kalan kadın için bu durum bir kurtuluş olarak yaşanabilir. El alem baskısı, ne zaman çocuğunuz olacak beklentisinden kurtulmanın bir yolu olabilir. Ancak doğumla vajinismus geçmez.

Gevşeme Egzersizleri

Bir dizi vajinismus egzersizleri arasında gevşeme egzersizleri de vardır. Bu egzersiz bütün bedenin, tepeden tırnağa gevşetilip sıkılması ile sağlanır. Özellikle Kegel kaslarına (aşk kasları) odaklanılarak yapılan bu çalışma önemli basamaklardan biridir. Hakkettiği önemi vererek yapılmalıdır.

Görülme Sıklığı

Bu sorunu benden başkaları da yaşıyor mu diye merak ediyor olabilirsiniz. Ülkemizde Cised (Cinsel Sağlık ve Eğitim Derneği) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her 10 kadından birisi vajinismus yaşamaktadır. İnternet arama motorlarının topladığı istatiksel verilere baktığımızda vajinismus terimi tahmin edilenden daha sık aranmaktadır. İnsanlar birçok kere vajinismus terimi ile arama yapmaktadır. Bu rahatsızlık popülasyonun her katmanında görülmektedir. Eğitim seviyesi ve kültüre bağlı bir rahatsızlık değildir. Hele hele vajinismus genetik mi diye soruyorsanız kesinlikle değildir. Birçok cinsel problemde olduğu gibi toplumsal cinsiyet, yaşantılar, eğitim ve travmalar vajinismusa neden olmaktadır.

Hipnoz ile Tedavisi Mümkün Mü?

Yukarda sözünü ettiğim gibi, cinsel terapide bütüncül ve sistemik bakış açısı benimsendiğinde kesin çözüm elde edilebilir. Bütüncül demek, birçok terapiyi birlikte terapi sürecine işletmektir. Sistemik demek, kadının ve erkeğin birlikte yaşadığı geliştirdiği ve çözümleyebileceği bir sorun olduğunu kabul etmektir. Psikoterapide kullanılan bir yöntem olarak hipnoz, vajinismus terapisini ve iyileşmeyi daha da kolaylaştırır. Özellikle travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) olarak tanımlanan psikolojik rahatsızlıkta olduğu, vajinismus hipnoz ile daha kolay geçer. Baş vurduğunuz terapistin hipnoz alanında eğitim ve deneyime sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hangi Doktora Gitmeli?

Öncelikle cinsel ilişkiye giremiyor, girseniz de ağrı ve kasılmalar yüzünden cinselliğiniz bir eziyete dönüşüyorsa, ilk yapmanız gereken cinsel terapist arayışınız olmalıdır. Cinsel terapi uzmanı, bu alanda özel eğitim almış, klinik psikolog, psikiyatrist ve jinekolog olabilir. Cinsel terapistin, psikoloji kuramları ve psikopatoloji konusunda yeterli eğitime sahip olması olası çözümü kolaylaştırır. Psikoterapi eğitimleri ülkemizde çeşitli özel kurumlar tarafından verilmektedir. Baş vurduğunuz uzmanın yeterliliğini araştırmak sizin sorumluluğunuzdur. Hayal kırıklığı yaşamamak, umudunuzu yitirmemek için en çok güvendiğiniz uzmanı seçin. Yaşadığınız bölgede birçok cinsel terapist bulabilirsiniz. Vajinismus kurtulma arayışınızı önemsemelisiniz.

Vajinismus Muayenesi Nasıl Olur?

Ülkemizde giderek yaygınlaşan cinsel terapi eğitimleri neticesinde vajinismus terapisi uygulayan uzman sayısı artmıştır. Hekim dışı cinsel terapi uzmanları vajinismus muayenesi yapamazlar. Fiziksel muayeneyi ancak kadın doğum uzmanları yapabilir. Ancak vajinismus olduğunu anlama da kullanılan bazı test ve cinsel bilgi formları vardır.  Teşhis için illaki muayene gerekmez. Golombok-Rust cinsel doyum ölçeğine vereceğiniz cevaplar vajinismus teşhisini kolaylaştıracaktır. Cinsel öykü formu da buna destek olur. Vajinismus terapisine katılırsanız jinekolojik muayene için vakti geldiğinde jinekoloğa yönlendirilirsiniz. Hemen muayene olmaya zorlanan birçok vajinismus vakası ile karşılaşıyoruz. Kadın terapide hazır hissettiğinde muayene olmaya zaten gidecektir. Bu durumda kadının kendini hazır ve güvende hissettiği bir vakitte jinekolojik muayene olmak cinsel ilişkiden önce bir basamaktır.

Vajinismusu Olan Ünlüler

Kimin vajinismus rahatsızlığına yakalanacağı toplumsal statü, inaç, eğitim ve kültür farkı gözetmez. Toplumdaki kadınların belli bir oranında bu rahatsızlık görülebilir. Ünlüler arasında da vajinismusa yakalananların olduğunu medyadan biliyoruz. Hilal Cebeci katıldığı bir tv programında 2 yıl vajinismus rahatsızlığı yaşadığını açıklamıştır. Açıklamasında herkesin başına gelebileceğini, eğitim seviyesi düşük kişilerde görülebileceğinin çarpık bir bilgi olduğunu kanıtlamıştır.

Öyküler ve Tavsiyeler

Cinsel terapiye başvuran ve terapi sürecini kendileri gibi sorun yaşayanlara yol göstermek amacıyla anlatan gönüllü danışanlar vardır. Vajinismus öyküleri arasında, özellikle tavsiyeediyorum.com ve doktortakvimi.com internet sitelerinde birçok yorum okuyabilirsiniz. Binlerce uzmanın üyesi olduğu bu platformlarda yazılanlar gerçekçi ve güvenilir tavsiyeler içermektedir. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Resimli Anlatım

Cinsel terapi ve psikoterapide benim en önemsediğim kısım biblo terapidir. Biblo terapi, danışanların terapi sürecinde okuyacakları kitaplar ve izleyecekleri filmleri içerir. Birçok vajinismus resimli anlatım ile daha kolay anlaşılır. Doktor ve psikoterapist Cem Keçe ve arkadaşlarının yazdığı 10 adımda vajinismus tedavisi adlı kitabını özellikle tavsiye ederim. Danışanların evde izleyecekleri film ve diziler cinsel terapide olmazsa olmazlarımızdandır.

Sonrasında Neler Yapılabilir?

Vajinismus sonrası çoğu çift ne yapacağını, nereye ve kime başvuracağını bilememektedir. Antalya vajinismus merkezine başvuran birçok çiftin, aramadıkları çare, çalmadıkları kapı kalmamaktadır. Büyü ile vajinismus tedavisi mi dersin, hacı-hocaya muska yazdırmalar mı dersin, vajinismus için dua, okunmuş su içmeler mi dersin, sıcak suya oturup beklemek mi dersin? Maalesef insanlar çaresiz kaldığında birçok yolu deneyebiliyor. Bunların hiçbiri çare olmamaktadır. Boşa giden zamanları, inançları, çabaları ve maddiyatları olmaktadır. Oysa vajinismus sonrası yapılacak ilk şey, cinsel terapist araştırmak olmalıdır. Cinsel terapi dışındaki girişimler sonuçsuz kalmakta ve iyileşmeye olan inancı azaltmaktadır. Umutlarını kaybetmeye neden olmaktadır. Rahatsızlığınız için hangi girişimleri denemiş olursanız olun, cinsel terapi umut vadeden bir başlangıç olacaktır.

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …