Aylar: Şubat 2019

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu bir cinsel deneyim yakalayamayabilir. Erken boşalma en sık karşılaşılan bir uyumsuzluktur. Bu yazımızda bu sorunla nasıl baş edebileceğiniz ve atacağınız adımlar konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Erken boşalma, hem erkeği hem de kadını etkileyen en yaygın görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalma kelimesi aslında denetimsiz boşalmanın markalaşmış halidir. cÇünkü bu cinsel işlev sorununda konu olan boşalma erken ya da geç olmasından değil, erkeğin boşalmayı kontrol edememesi durumudur. Bu yüzden bu cinsel işlev sorununa denetimsiz boşalma demek daha doğru olacaktır. Aslına bakarsanız bu yaptığımız tanım bile sorunun çözümü için büyük bir adımdır. Denetim kurmayı nasıl öğreneceğinizi okuyacaksınız.

Erken boşalma erkeğin ereksiyon olur olmaz veya cinsel birleşmenin hemen akabinde hem kendi hem de partnerinin isteği dışında boşalmasıdır. Erkekler de görülen cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen bir sorundur. Yapılan araştırmalara göre her 3 erkekten 1’inin boşalma kontrolünde sorunlar yaşamaktadır. Erken boşalma sorunu yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Herkesin başına gelebilir.

Denetimsiz Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erkekler zaman zaman boşalmalarını denetleyemeyebilir. Cinsel uyumsuzluktan söz edebilmek için aşağıda belirtileri yaşıyor olmalısınız.
• Hemen hemen her cinsel etkinliğinizde, birleşme öncesi, sırasında veya birleşmenin ilk dakikasında boşalma
• Cinsel birleşmelerinizde boşalmayı geciktirebilme çabalarınız sonuçsuz kalması
• Boşalmayı geciktirmede yaşanan stres ve deneyimlenen hayal kırıklığı sonucunda cinsel etkinliklerden uzak durma ve cinsel isteksizlik
Mastürbasyon deneyiminde sorun yaşamazken, cinsel birleşme sırasında sorun yaşıyor olabilirsiniz. Cinsel birleşmeyi 5 dakika seviyesinde de yapıyor olabilirsiniz. Ancak sorun sizin ve partnerinizin bu süreyi yeterli bulup bulamamasıdır.

Yukarıdaki belirtilerden birini yaşıyorsanız erken boşalma sorununuz var demektir. Peki bu durumun nedenleri nelerdir? Gelin bir göz atalım. Erken boşalma da hem psikolojik hem de biyolojik faktörler neden olarak görülebilir.

Cinsellikle ilgili bilgiler ve ilk mastürbasyon deneyimleri hızlı boşalmayı öğrenmiş olabilirsiniz. Gizli saklı ve çarçabuk mastürbasyon yapa yapa bir şekilde bedeninizi boşalmaya koşullamış olabilirsiniz.

  • Stresli Yaşam. Sürekli bir koşturma ve telaş içinde geçirilen bir yaşamda erken boşalma kaçınılmaz olur.
  • Depresyon
  • Performans Kaygısı
  • Cinsellikle ilgili Suçluluk Duyguları
  • İlişkide Yaşanan Duygusal Problemler

Erken Boşalma Türleri

Birincil Erken Boşalma, yaşadığınız erken boşalma sizin ilk cinsel deneyiminizle başlayıp ve yaşamınız boyunca sürüyorsa bu tür duruma birincil erken boşalma denir.
İkincil Erken Boşalma, Eğer cinsel yaşamınızda sonradan oluştuysa ikincil erken boşalma olarak adlandırılır.
Denetimde 6 ay ve daha fazla süredir, 10 ilişkinin 8’inde ve fazlasında sorun yaşıyorsanız cinsel sorundan söz edilebilir. Erken boşalma tanısı için bu koşullara bakmak gerekir. Ara sıra boşalma sorunu erken boşalma problemi değildir
Bazı kaynaklar bu denetimsiz boşalma yani erken boşalmayı süre olarak en az altı ay olarak belirtmişlerdir. Altı çizilmesi gereken, ister 1 ay ister 3 ay ister 5 yıl, ne kadar süredir bu durumu yaşıyor olursanız olun, bu durumdan sizin ve partnerinizin rahatsızlık duyup duymamanızdır.

Erken Boşalmanın Çözümü Cinsel Terapide

Erken boşalma hakkında birçok konuya değindik. Cinsel terapi ile boşalma denetimi kazanabilirsiniz. Cinsel terapiste başvurmadan önce ürolojik kontrolden geçmelisiniz. İlk adım, erken boşalma sorununa anatomik bir etken neden olup olmadığını tespit etmektir. Eğer doğrudan cinsel terapiste başvuruyorsanız, ilk olarak sizi bu tetkik için bir uzmana yönlendirecektir.
Dünyada en yaygın görülen sorunlardan biri olmasına rağmen halen daha bir uzmana görünme konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Boşalmanızı kontrol edemiyor ve bunu uzun bir süreden beri yaşıyorsanız daha fazla gecikmeyin. Bu durumun baskısını sürekli yaşayacağınıza bir adım atın. Cinsel terapistinize yaşadıklarınızı olduğu gibi anlatın. Durumu ne kadar abartmış olduğunuzu görecek ve çözüm için bir an önce başlamak isteyeceksiniz.
Bu yazının yazarı Ali Bıçak, Antalya bölgesinde Klinik Psikolog olarak görev yapmaktadır. Psikolojik kaynaklı cinsel sorunlara cinsel terapi hizmeti vermektedir.

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, bizler de meraklanır acaba IQ testi internette var mı diye bir bakar, hemen bir heyecanla yapmaya başlar orada ki puan yüksek çıkarsa kendimizi bak görüyor musun zekam ne kadar yüksek çıktı diye sevinirdik.

IQ tartışmaları sürerken bir de EQ yani duygusal zeka kavramı ortaya çıktı. Peki duygusal zeka nedir kısaca açıklamak gerekirse, kişinin hayatında ve mesleki kariyerinde güçlü ilişkiler kurması, stresini azaltması, duygularını olumlu şekilde yönetebilmesi, empati yapabilmesi, zorlukların üstesinden gelebilmesi gibi durumlarla başa çıkabilme yeteneğidir.

Bu yazımızda ise duyguların işlevi ve duygusal zeka nedir gibi kavramların ve açıklanması gereken terimlerin üzerine duracağız.

Duygusal zekayı derinlemesine tahlil etmeden önce duygu nedir sorusunun cevabını verelim; Duygu insan hayatında doğumuyla başlayan bir yaşam boyu süren, zaman içerisinde çeşitlenerek gelişen, değişen, çevremize verdiğimiz sinyallerdir. Duyguları sayesinde insanoğlu çevresine kulak verir ve ortama uyum sağlayarak yaşamını devam ettirir.Duygusal zekası yüksek olan kişiler ise, duygularının ve duygulanımın farkında olur ve çevresiyle uyumlu bir şekilde var olabilmek için duygularından faydalanabilen insandır.

Duygusal zekanın ne olduğunu tanımladık, bir de bunun üst seviyesi olan yüksek duygusal zeka vardır ki bunu anlamak için temel 4 bileşenden referans alınabilir;

  • Yüksek duygusal zekaya sahip insanlar hem kendilerinin hem de başkalarının duygularını anlayabilirler kısacası duygusal farkındalığa sahiptirler
  • Yine bu tip kişiler duygularını kullanma yani düşüncelerini istedikleri şekilde yönlendirebilmek için duygularına erişebilir ve duygularını hissetme yeteneğine sahiptirler
  • Duygusal bilgi yani duygularını anlama yeteneğine sahiptirler, verdikleri sinyalleri okuyabilme kapasiteleri yüksektir
  • Son olarak da duygu yönetimi konusunda kişisel gelişim ve değişim durumlarında duygularını düzenleyebilecek potansiyele sahiptirler

Duygu Odaklı Terapi Nedir?

Kliniğimizde vermiş olduğumuz duygu odaklı terapide ki temel amaç danışanın duygusal zekasını geliştirmek ve kişinin duygularını anlaması, düzenlemesi ve gerektiğinde ise dönüştürmeye yönelik becerilerini arttırmak ve geliştirmektir.

Hayatımız boyunca karşılaştığımız herhangi bir olayda yahut kişide bir duygu hissederiz, acaba neden bir duygu hissederiz, hissettiklerimiz bize ne söylüyor. Aslında duygularımız bizim hayatta kalma, iletişim kurma, problem çözme gibi durumlarda motor işlevi görür. Hissiz olmak bir sorundur, duyguları görmezden gelmek temel bir sorundur, çünkü insan olmanın en temel kuralı duygulardır. Her durum için farklı duygu durumlarımız var, tehlikedeysek ona göre, yalnızsak ona göre, kısacası her durum için ayrı duygulanırız.

Duygularımızın sesine kulak verirsek bizlere harekete geçmek için mesaj verdiğini anlarız, değişken koşullarda en hızlı tepkiyi duygularımıza bakarak anlayabiliriz, korku hissediyorsak kaçmamız gerektiği gibi, öfke hissediyorsak karşı koyup sakinleşmek gibi, üzüntü duyuyorsak birilerinin ilgisini çekmek gibi mesajları bize duygularımız verir.  Duygusal zeka bizim kendimizi değiştirmemiz, ilişkilerimizi sürdürmemiz yahut sonlandırmamız için fırsatlar verir.

İnsan her durum için farklı duygular hisseder, bu duygular sayesinde davranışlarımızı belirler, nereye yönelim yapacağımızı belirleriz, aslında çoğu zaman insan bunun farkında olmaz, duygusal zeka karşımızdaki kişinin içini okumanın sırlarını veriyor, kişinin ses tonundan, davranışından, vücut dilinden alınan veriler duygusal  zeka sayesinde bir sonuca dönüşür ve biz de bir duygu olarak vücut bularak, zihin de kendisine duygulardan gelen mesajı alır ve yönelimini ona göre yapar. Duygusal zeka gelişkin kişiler de bu saydıklarımızın eyleme geçmiş hallerini çokça  görebilirsiniz.

Duygusal tema dediğimiz kavram her ilişkide var olan bir durumdur, eğer üzgün iseniz kaygılı bir tema vardır, korkan birisi ise tehdit algıladığını gibi çok farklı durumlar ve çok farklı temalar vardır, duygusal zekanın ana işlevi bu temayı algılayıp kendimize yeni bir çeki düzen vermek için harekete geçmektir.

Aslında dikkatle bakarsak duygularımızın hayatımıza ne kadar çok yön verdiğini görürüz. Güzel bir durum oluşmuşsa sevinçli oluruz ve sonraki zamanlar da karar verme konusunda pek fazla düşünmeyiz. Yapılan bir araştırmada beyin hasarı sonucu duygusal tepki vermeyi kaybetmiş birinin karar verme konusunda kolay karar veremediği ve çözüme ulaşamadığı görülmüştür. Beynindeki içsel duyguların var olduğu bölümde hasar görmüş birisi, tehlikeli olabilecek durumları hissedemediği için bu tür olaylara düşünmeden girebilmektedir.  Duygusal zeka oto-kontrol misali, karar verme zamanlarında belirli seçenekleri eler ve karar vermemizi kolaylaştırır.

Duygusal zeka için geliştirilmiş duygu odaklı terapide, sahip olduğumuz duygusal zeka geliştirilerek, sahip olduğumuz duyguları fark edip onları yönlendirme ve geliştirme üzerine yapılan terapidir. Duyguların farkında olmak onlara ulaşmak ve verilen mesajları iyi okuyabilirsek hayatımız boyunca karar vermez mekanizmalarında daha rahat oluruz ve hayatımızı daha iyi yönlendirmiş oluruz. Bu yüzden duygusal zeka gelişimi için duygu odaklı terapi seansları kendimizi keşfetmemiz için gereklidir.

Klinik Psikolog

Ali Bıçak

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …