Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi Size Neler Kazandırır?

İlişkilerimizi düşündüğümüzde, evli ya da çift olarak birbirimizle nasıl ilişki kurduğumuzu fark edemiyoruz. Birliktelikler her zaman güllük gülistanlık olmaz. İlişkinizde çatışma ve çözümsüzlük yaşıyorsanız aile danışmanlığı ve evlilik terapisi ile profesyonel bir bakış açısına ulaşabilirsiniz. Evlilik terapisi işler iyice yolundan çıkmadan başvuracağınız bir kaynak olmalıdır. Aile ve evlik terapisinde sadakatsizlik, kıskançlık, geçimsizlik ve öfke kontrolü gibi birçok soruna çözüm bulabilirsiniz.

Burada okuyacaklarınız birlikteliğinizi koruyup geliştirmenizde ip ucu niteliğindedir. Daha fazlası için bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Evlilik Terapisi Nedir?

Çoğu çift evlilik terapisine ayıracağı zamanı ve maliyeti düşünerek, geç kalabiliyor. Çiftler, birlikteliklerinde birçok sorun için evlilik terapistine baş vuruyorlar. Evlilik terapisi aldatma, sadakatsizlik, öfke kontrolü, boşanma, cinsel sorunlar ve kıskançlık gibi sorunlara çözüm üretmenize yardımcı olur. Evlilik sorunları vakti saatinde çözümlenmediğinde ilişkinin ömrünü tüketiyor. Evliliğinizi riske atmadan, sorunlar yumak gibi sarmalanmadan önce ilişkinize vakit ayırın, yatırım yapın. Evliliğinizde yaşayacağınız her türlü sorun aile bireylerinin duygusal durumunu sürekli ve kalıcı bir şekilde etkilemeden psikolojik destek almanızı tavsiye ediyoruz. Aile terapisi çatışmalarınızı çözmenizde size yardımcı olacaktır.

Evlilik Terapisi Ne Kadar Sürer?

Evlilik sorunları için çift terapisi almak istiyorsanız terapinin ne kadar süreceğini merak ediyor olabilirsiniz. Başvurduğunuz psikoloğun terapi yaklaşımına, yaşadığınız sorunlara ve olanaklarınıza bağlıdır diyebiliriz. Kimi terapi yaklaşımları (çözüm odaklı terapi ve süresi sınırlı terapi) bir problem ve çözümüne odaklanırken, kimisi (duygu odaklı terapi, sistemik evlilik terapisi ve bilişsel davranışçı gibi) sorunların oluş biçimi ve deneyimsel olarak çözümüne odaklanır.

Tabi ki terapiye getirdiğiniz sorunun ilk ne zaman ortaya çıktığı, ne kadar süredir var olduğu ve başka problemlerin oluşumuna nasıl etki ettiği gibi etmenler kullanılacak terapi yaklaşımı ve terapinin süresini belirler. Bu yüzden terapinin ne kadar süreceği soruna bağlıdır. Bazen sizlerin koşulları sınırlı ve bu yüzden birkaç seans terapiye katılmak isteyebilirsiniz. Bu durumda çözüm odaklı terapi ile bir ya da birkaç seans ile gerçekleştireceğiniz çözümleri kendiniz uygulayabilirsiniz. Bu durum, hiç terapiye gelmemekten daha yeğdir. Bizim tercihimiz, kalıcı çözümler üretilmesidir. Bu yüzden 12-18-24 haftalık evlilik terapisi programlarını tavsiye ediyoruz.

Klinik Psikolog Ali Bıçak

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …