Erken Boşalma Nedir?

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu bir cinsel deneyim yakalayamayabilir. Erken boşalma en sık karşılaşılan bir uyumsuzluktur. Bu yazımızda bu sorunla nasıl baş edebileceğiniz ve atacağınız adımlar konusunda bilgi vermeye çalıştık.

Erken boşalma, hem erkeği hem de kadını etkileyen en yaygın görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalma kelimesi aslında denetimsiz boşalmanın markalaşmış halidir. cÇünkü bu cinsel işlev sorununda konu olan boşalma erken ya da geç olmasından değil, erkeğin boşalmayı kontrol edememesi durumudur. Bu yüzden bu cinsel işlev sorununa denetimsiz boşalma demek daha doğru olacaktır. Aslına bakarsanız bu yaptığımız tanım bile sorunun çözümü için büyük bir adımdır. Denetim kurmayı nasıl öğreneceğinizi okuyacaksınız.

Erken boşalma erkeğin ereksiyon olur olmaz veya cinsel birleşmenin hemen akabinde hem kendi hem de partnerinin isteği dışında boşalmasıdır. Erkekler de görülen cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen bir sorundur. Yapılan araştırmalara göre her 3 erkekten 1’inin boşalma kontrolünde sorunlar yaşamaktadır. Erken boşalma sorunu yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Herkesin başına gelebilir.

Denetimsiz Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erkekler zaman zaman boşalmalarını denetleyemeyebilir. Cinsel uyumsuzluktan söz edebilmek için aşağıda belirtileri yaşıyor olmalısınız.
• Hemen hemen her cinsel etkinliğinizde, birleşme öncesi, sırasında veya birleşmenin ilk dakikasında boşalma
• Cinsel birleşmelerinizde boşalmayı geciktirebilme çabalarınız sonuçsuz kalması
• Boşalmayı geciktirmede yaşanan stres ve deneyimlenen hayal kırıklığı sonucunda cinsel etkinliklerden uzak durma ve cinsel isteksizlik
Mastürbasyon deneyiminde sorun yaşamazken, cinsel birleşme sırasında sorun yaşıyor olabilirsiniz. Cinsel birleşmeyi 5 dakika seviyesinde de yapıyor olabilirsiniz. Ancak sorun sizin ve partnerinizin bu süreyi yeterli bulup bulamamasıdır.

Yukarıdaki belirtilerden birini yaşıyorsanız erken boşalma sorununuz var demektir. Peki bu durumun nedenleri nelerdir? Gelin bir göz atalım. Erken boşalma da hem psikolojik hem de biyolojik faktörler neden olarak görülebilir.

Cinsellikle ilgili bilgiler ve ilk mastürbasyon deneyimleri hızlı boşalmayı öğrenmiş olabilirsiniz. Gizli saklı ve çarçabuk mastürbasyon yapa yapa bir şekilde bedeninizi boşalmaya koşullamış olabilirsiniz.

  • Stresli Yaşam. Sürekli bir koşturma ve telaş içinde geçirilen bir yaşamda erken boşalma kaçınılmaz olur.
  • Depresyon
  • Performans Kaygısı
  • Cinsellikle ilgili Suçluluk Duyguları
  • İlişkide Yaşanan Duygusal Problemler

Erken Boşalma Türleri

Birincil Erken Boşalma, yaşadığınız erken boşalma sizin ilk cinsel deneyiminizle başlayıp ve yaşamınız boyunca sürüyorsa bu tür duruma birincil erken boşalma denir.
İkincil Erken Boşalma, Eğer cinsel yaşamınızda sonradan oluştuysa ikincil erken boşalma olarak adlandırılır.
Denetimde 6 ay ve daha fazla süredir, 10 ilişkinin 8’inde ve fazlasında sorun yaşıyorsanız cinsel sorundan söz edilebilir. Erken boşalma tanısı için bu koşullara bakmak gerekir. Ara sıra boşalma sorunu erken boşalma problemi değildir
Bazı kaynaklar bu denetimsiz boşalma yani erken boşalmayı süre olarak en az altı ay olarak belirtmişlerdir. Altı çizilmesi gereken, ister 1 ay ister 3 ay ister 5 yıl, ne kadar süredir bu durumu yaşıyor olursanız olun, bu durumdan sizin ve partnerinizin rahatsızlık duyup duymamanızdır.

Erken Boşalmanın Çözümü Cinsel Terapide

Erken boşalma hakkında birçok konuya değindik. Cinsel terapi ile boşalma denetimi kazanabilirsiniz. Cinsel terapiste başvurmadan önce ürolojik kontrolden geçmelisiniz. İlk adım, erken boşalma sorununa anatomik bir etken neden olup olmadığını tespit etmektir. Eğer doğrudan cinsel terapiste başvuruyorsanız, ilk olarak sizi bu tetkik için bir uzmana yönlendirecektir.
Dünyada en yaygın görülen sorunlardan biri olmasına rağmen halen daha bir uzmana görünme konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Boşalmanızı kontrol edemiyor ve bunu uzun bir süreden beri yaşıyorsanız daha fazla gecikmeyin. Bu durumun baskısını sürekli yaşayacağınıza bir adım atın. Cinsel terapistinize yaşadıklarınızı olduğu gibi anlatın. Durumu ne kadar abartmış olduğunuzu görecek ve çözüm için bir an önce başlamak isteyeceksiniz.
Bu yazının yazarı Ali Bıçak, Antalya bölgesinde Klinik Psikolog olarak görev yapmaktadır. Psikolojik kaynaklı cinsel sorunlara cinsel terapi hizmeti vermektedir.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …