Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik hakkında konuşmak, sorunlar var olduğunda daha da güçleşir. Cinsel terapi cinsel sorunlara çözüm için başvuracağınız bir terapi yaklaşımıdır. Diğer terapi yaklaşımlarından farkı, ilgilendiği semptom alanıyla ilgilidir.

Cinsel Sorunlar Çoğunlukla Psikolojik Kaynaklıdır

Cinsel sağlık her anlamda hem psikolojik hem de bedensel olarak birlikte var olabiliyor. Cinsel terapi, cinsel sorunların psikolojik kaynaklı olabileceği gibi bazı fizyolojik-fiziksel etkilerinin de olabileceğini kabul eder. Birinde oluşan problem diğerini etkilemektedir. Dişiniz ağrısa, mideniz bulansa hemen dile getirebilirsiniz. Ancak sorun cinsel işlevlerinizde bir bozukluksa, bunu kolay kolay dile getiremeyebilirsiniz. Eğer cinsellikle ilgili bir probleminiz olduğunu düşünüyorsanız bundan utanmayın. Çünkü araştırmalar erkeklerin %43’ü, kadınların %31’i yaşamlarının herhangi bir döneminde cinsel yönden belli derecede sorunları olduğunu söylüyor. Cinsel terapi cinsellikle ilgili utanç ve suçluluk psikolojisini ilk görüşmede ele alıp çözümleyen bir uzmanlık alanıdır.

Cinsel Terapi Diğer Psikoterapi Uygulamalarından Farklı Değildir

Psikoloğun, cinsel terapistin ofisinde ‘tuhaf şeyler oluyor, yapılıyor’ gibi bazı çarpıtılmış algıların aksine, cinsel terapi etik ilkeler çerçevesinde yürütülen diğer terapilerden farklı değildir. Cinsel terapi bir tür psikoterapi hizmetidir. Diğer terapi yöntemlerinin yararlandığı kuramları cinsel sorunların çözümünde kullanır. Çiftler sorunun çözümü için uygulamaları evlerinde, kendi ortamlarında yaparlar.

Cinsel Terapide Ele Alınan Sorunlar

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yayınladığı DSM-5 tanı ölçütlerine göre cinsel işlev bozuklukları erkek ve kadınlara göre farklı kategorize edilmiştir. Bu yüzden, terapide ele alınan uyumsuzlukları dört başlık altında toparladık.

  • Cinsel ilgi ve istek kaybı (cinsel isteksizlik)
  • Uyarılma bozuklukları (Ereksiyon bozukluğu, vajina kuruluğu)
  • Orgazm bozuklukları (Erken Boşalma, orgazm olamama)
  • Ağrılı cinsellik (vajinismus)

Cinsel Sorun Her Yaştan Herkesi Etkileyebilir

Cinsel uyumsuzluklar her yaştan kadını ve erkeği etkilediği gibi, daha çok 30 yaş ve sonrasında yaşa bağlı olarak da oluşabilir. Kadın ve erkeklerde görülen cinsel uyumsuzluklar cinsel terapide çözülebilir.

Kadınlarda Görülen Cinsel Uyumsuzluklar

  • Orgazm olamama,
  • Vajinal uyarılma eksikliği
  • Cinsel birleşme sırasında vajinal kasların gevşememesi (vajinismus)

Erkeklerde Görülen Cinsel Uyumsuzluklar

  • Cinsel ilişki öncesi ve sırasında yaşanan sertleşme sorunları (ereksiyon bozukluğu)
  • Geç Boşalma sorunu
  • İstemsiz boşalma sorunu (erken boşalma)

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …