EMDR Terapisi

Emdr Terapisi

EMDR Terapisi Nedir?

F. Shappiro tarafından geliştirilen, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme olarak tanımlanan ve EMDR olarak bilinen EMDR terapisi bir psikoterapi yöntemidir. Emdr terapisi, anksiyete, panik atak, travma ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi birçok psikolojik sorunun çözümünde yaygın olarak kullanılan bir yaklaşımdır.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

Kanıta dayalı bir psikoterapi modeli olan EMDR, başlıca terapi yöntemlerini bütünleştirerek travma tedavisinde kendini kanıtlamıştır. EMDR terapisi nasıl uygulanır diyorsanız, bilişsel-davranışçı, hümanisttik, transaksiyonel ve psikodinamik terapi modelleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. EMDR geçmiş, şimdi ve gelecek üzerine yoğunlaşan bir modeldir. Dünyada her yaş ve cinsiyetten milyonlarca kişi psikolojik kaynaklı stres ve anksiyete bozukluğunu EMDR ile iyileştirmektedir.

EMDR Terapi Yöntemleri

EMDR terapi seansında, danışan güvenli bir ortamda, geçmiş travma anlarına odaklanır. Bu odaklanmada, ‘o’ anda görsel, işitsel, duyusal, kokusal ve tatsal ne varsa danışan yeniden deneyimler. Orada yaşanan durumla ilgili danışanın kendine dair inancı, hisleri ve beden duyumları sistematik bir şekilde duyarsızlaştırılır. Tamamlanmış bir EMDR seansı sonunda, danışan emdr terapisi ile acı anıları silmek için çalışmıştır. Acı anı artık eskisi gibi rahatsız etmemektedir.

EMDR Terapisi Faydaları Nelerdir?

EMDR Terapisi İşe Yarıyor mu?

EMDR Enstitüsünün yapmış olduğu araştırmaya göre, EMDR terapisi almış danışanların %84 ila %90’ı travma sonrası stres bozukluğundan kurtulmaktadır. Üstelik bu araştırmaya göre, 90 dakikalık 3-4 seans yeterli olmaktadır. Bir başka araştırmada, tek bir travmaya bağlı travma sonrası stres bozukluğu çeken danışanlarda %100, birden çok travmaya bağlı olanlarda ise %77 başarı göstermiştir.

EMDR Terapisi Kaç Seans Sürer?

Yine bu araştırmaya göre bu sonuç, 50 dakikalık 6 seans ile mümkün olmuştur. EMDR terapisi seans ücreti diğer terapilerden farklı değildir. Psikolog seans ücretleri bulunduğunuz şehre, terapistin uzmanlığı ve yaşına göre değişlik gösterebilir.

EMDR Terapisinin Yan Etkileri

Psikoterapi seanslarında uygulanan EMDR yöntemi sonrası danışanlarda bir takım değişimler oluşmaktadır. Gerek araştırma bulguları gerekse danışanların bir sonraki seansa verdikleri dönütlere bakarak, daha fazla ve canlı rüya görmekteler, uyku kalitesi değişmekte ve bireyler arası ilişkilerde daha hassas olabilmektedirler.

EMDR Terapisi Nasıl Yapılır?

Yalnızca EMDR terapisi ile panik atak, anksiyete bozukluğu, fobiler ve travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlıkları yalnızca EMDR ile tedavi edilebileceği asılsız olur. Terapistinizle yapacağınız görüşmede sizin kişiliğinize ve seansa taşıdığınız probleme bağlı olarak hangi terapi yönteminin uygun olduğunu belirleyebilirsiniz. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) rahatsızlığı için bilişsel davranışçı terapi, psikodinamik psikoterapi duygu odaklı psikoterapi ve hipnoz terapisi birlikte kullanıldığında kalıcı iyileşmeler yakalanabilir. Çoğunlukla danışanların beklentisi ilk seansta EMDR uygulamasına başlamak oluyor. Unutmamakta fayda var her rahatsızlık için EMDR terapi yöntemi faydalı olmayabilir. Üstelik terapi de oluşacak güven ve telepatik ittifak oluşmadan terapi yöntemlerinin kullanılması sıkıntıların daha da artmasına neden olabilir. EMDR terapisi yorumları bu konuda size yol gösterici olabilir.

Kimler EMDR Terapisti Olabilir?

Ülkemizde EMDR terapisti yetiştiren Davranış Bilimleri Enstitüsü uluslararası sertifika vermeye yetkili bir kurumdur. EMDR terapisi eğitimi almak isteyen, hekim, psikiyatri uzmanı, psikolog, psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanı ilgili kuruma başvurarak EMDR terapisti sertifikası alabiliyorlar.

Erken Boşalma Nedir?

Çiftler arasında uyumlu cinsel yaşamın yolları vardır. Uyum varsa, cinsel yaşam keyiflidir. Ancak her çift uyumlu …

EQ Duygusal Zeka

Duygusal Zekanın Gücünü Keşfedin

Zaman zaman televizyonlarda çok zeki insanlara rastlanır, onları tarif ederken de IQ seviyesi diye bir tanımdan bahsederler, …

cocuklarda cinsel istismar

Çocuklarda Cinsel İstismar

Günümüzde cinsel istismar ve çocuk istismarı üzerine birçok haberle karşılaşıyoruz. Toplumda tabu halini almış …